TYT-AYT HAZIRLIK Resim

TYT-AYT HAZIRLIK

YKS Nedir?

YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) olmak üzere üç oturumdan oluşan sınavların toplamına verilen addır. Türkiye’de bir üniversiteye kayıt olmak istiyorsan bu sınavlara girmek durumundasın. Yazımızda sınavları ayrı ayrı ele alacağız. Hadi birlikte detayları incelemeye başlayalım!

TYT Nedir?

ÖSYM tarafından hazırlanan Temel Yeterlilik Testi anlamına gelen bu sınavda daha çok okuduğunu anlama soruları bulunmaktadır. Bu sınava iki yıllık üniversite bölümlerini tercih etmek isteyenler girebilir. Ayrıca AYT sınavına % 40 etkisi olacaktır. Yani AYT sınavıyla yerleşebileceğin bölümlerden herhangi birine yerleşmek istersen de bu sınava girmek zorundasın. AYT sınavından önce yapılan bir sınavdır.

TYT puanıyla başvuru yapabileceğin bölümler:

  • Bilgisayar Programcılığı, Aşçılık, Anestezi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Optisyenlik, Radyo ve Televizyon Programcılığı, İlk ve Acil Yardım, Bilgisayar Programcılığı, Fizyoterapi, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik, Çocuk Gelişimi, Diyaliz, İş Sağlığı ve Güvenliği, Ağız ve Diş Sağlığı, Odyometri, İç Mekan Tasarımı, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Bankacılık ve Sigortacılık. Bu bölümlerden herhangi birinde eğitim görmek istersen mutlaka TYT sınavına girmelisin.

AYT Nedir?

Alan Yeterlilik Testi anlamına gelen bu sınavda ise tamamen bilgini ölçecek sorular bulunmaktadır. AYT puanıyla alan bölümlerden bazıları ise şu şekildedir: Tıp, Hukuk, Mühendislik, Hemşirelik, İktisat, İşletme… Bu bölümlerden herhangi birine yerleşmek istersen AYT sınavına girmelisin. Aslında, TYT puanıyla alan bölümler hariç kalan bölümlere yerleşmek için bu sınava girmek zorundasın.